Vállalatirányítási rendszer (ERP) – Hogyan vezesd be sikeresen?
A vállalatirányítási rendszer (ERP) szavak a legtöbb cégvezetőben egy sor kérdést villantanak fel:
Kinek kell vállalatirányítási rendszer (ERP)? Nekem is kellhet? Miért kell nekem egy ilyen rendszer? Mikor kellene? Milyent és melyiket válasszam? Hogyan csináljam? Hogy működik?
A válaszok egyszerűnek tűnnek, de mégsem azok. Egy vállalatirányítási rendszer (ERP) bevezetése komoly előkészítést, megalapozott vezetői döntést igényel, tekintve azt, hogy a megkezdett rendszer bevezetések közel 2/3-a kudarcba fulladt. Ennek elkerülésére és a siker növelése érdekében érdemes néhány, a teljesség igénye nélküli szempontot figyelembe venni.
Kinek és mikor?
Miért?
Mire jó egy vállalatirányítási rendszer?
Melyek a bevezetés kockázati tényezői?
Melyek a bevezetés sikertényezői?
Összefoglalva: Hogyan vezesd be a vállalatirányítási rendszert (ERP)?
- Határozd meg pontosan a célt, hogy mit akarsz elérni, és arra koncentrálj! – Működés – Feladatok – Prioritások.
- Győződj meg róla, hogy meg tudod-e szerezni a szükséges erőforrásokat? – Munkatársak, pénzügyi források (pályázat).
- A siker érdekében mindenképpen vonjál be egy tapasztalt szervezetfejlesztőt. – Rendszer kiválasztása – Koordináció a megrendelő, rendszerszállító között – Megrendelő érdekének képviselete, minőségbiztosítás – Működési és szervezeti változások meghatározása – Változásmenedzsment.
- Vizsgáld meg, hogy mi az előnyösebb! – Dobozos rendszert vásárolni, vagy célirányosan kifejleszteni? A tapasztalat az, hogy a megoldás a két szélsőség között van.
- Körültekintően válaszd ki a Power Usert, biztosíts számára megfelelő támogatást és hatalmat a szervezetben.
Kérdéseivel fordulhat hozzám:
Polgár József
szervezetfejlesztési szakértő, vezetési tanácsadó
E-mail küldése
Skype: jozsef.polgar2
Jó lenne valamilyen egyszerű vállalatirányítási rendszert használni, mert égetően szükséges lenne a napi információ. De akkor változtatnom is kellene a cégen is? Nem fog ez még több gondot okozni? Mit bír el egy kis 14 fős cég?
Várom a visszajelzését, köszönöm
A változás okozhat problémát. Azt kell eldönteni, hogy mit nyer a napi információ rendelkezésre állásával? Meg kell vizsgálni, hogy milyen változások szükségesek ennek eléréséhez. Ezek ismeretében lehet a dolgot eldönteni.
Azt javaslom, hogy kérje a kérdőívünket, amelyet ingyenesen kiértékelünk, majd Skype-on megkonzultáljuk az eredményeket. Azt követően már sokkal több információ áll a rendelkezésére a döntéshez.
Üdvözlettel
Polgár József
Vettem egy dobozos rendszert, és magam kezdtem el bevezetni. Sokat szenvedek vele. Nehéz rávenni az emebereket a rendszeres adatszolgáltatásra. Mindent elkövetnek, hogy elszabotálhassák.
Mindig a változtatás a legnehezebb. A legtöbb dolgozó azt mondja, hogy nem íródeáknak szegődött. A múltkor gázórát cseréltek nálunk. Kb. 20-25 percig tartott. Ebből 5 percet vett el az, hogy svéd-fogóval levette és feltette az órát. A többi idő üzleti adminisztrációval telt. Űrlapokat töltött ki, fényképezett, stb. Ez a szerelő tisztában volt azzal, hogy miért szükséges az adminisztráció. Ki lett rá képezve, és valahogy motiválva lett, hogy minden mozzanatot dokumentáljon. Ezt kellene Nálad is elérni.
Üdv
PJ
Mezőgazdasági vállalkozók vagyunk. Van néhány gépünk amikkel bérmunkát végzünk. Alkalmazottaink végzik a szolgáltatásokat. Egyre kevesebb a haszon, amit csinálunk. Sok pénzt fizetünk pl. üzemanyagra, és ahhoz képest kevés területet művelünk meg. Nem tudjuk, hogy mi mibe kerül? A dolgozóinkat sem akarjuk gyanúsítani, mert évek óta dolgoznak nálunk. Csak a sötétben tapogatózunk és már zavar ez a bizonytalanság.
Merre induljunk, hogy javuljon a helyzet és mi is megnyugodjunk?
Kényes helyzet. Nagyon fontos az ember nyugalma, biztonság érzete, és az, hogy bízhasson a munkatársaiba. Azt írja, hogy a gépeikkel és a munkatársaikkal bérmunkát végeznek.
Több, illetve pontosabb adatra lenne szüksége a munkákkal kapcsolatban. Ki kellene dolgozni egy kicsi adatgyűjtő rendszert, a munkatársaktól pedig megkövetelni az adatok rögzítését.
Ha részletesebb információt küld a végzendő tevékenységekről, akkor tudunk konkrétabb segítséget is adni. Erre a legalkalmasabb a Skype lenne.